Hirudo medicinalis - Pijavica lekárska

Púšťanie krvi pomocou pijavice je spomínané lekármi už v starom Ríme (napríklad Galen) a vo východnej medicíne (napríklad Ibn Sina - Avicenna). O masovosti používania a teda o účinnosti hirudoterapie svedčí skutočnosť, že v 30-tych rokoch 18. storočia bolo len v Rusku predaných 30 miliónov pijavíc ročne. Liečebná užitočnosť pijavíc bola tak vysoká, že na prelome 18. a 19. storočia vyvážalo Rusko do západnej európy a predovšetkým do Francúzska 80 až 100 miliónov ročne. Taktiež Maďarsko bolo veľkým vývozcom pijavíc.

Neskôr bolo liečenie pijavicu vytlačené metódou púšťania krvi žilou. Používanie pijavíc pri liečení sa udržalo iba u liečiteľov, mníchov a teda aj v ľudovom liečiteľstve. V priebehu druhej polovice 19. storočia a začiatkom 20. storočia sa vzťah k hirudoterapii veľmi pomaly menil, lebo si lekári všimli, že pri niektorých chorobách liečenie pôsobí na celý organizmus a to bez vedľajších účinkov. Je možné s poľutovaním konštatovať, že i niektorí súčasní predstavitelia modernej medicíny sa stavajú k hirudoterapii prinajmenšom s nedôverou a stále uprednostňujú farmakologické liečenie, bez ohľadu na fakt, že je klesajúca účinnosť liekov a stúpajúca chorobnosť. Najzaujímavejšie na tom je, že najväčšie námietky majú práve tí ,,odborníci", ktorí o hirudoterapii nevedia absolútne nič . V dnešnej dobe už aktívne spolupracujeme s Akadémiou vied SR, ktorej vďačíme aj za vysokoškolské skriptá pre lekárov nie len o Hirudoterapii ale aj iných bio terapiach.

V dnešnej dobe už presne vieme ako pijavica pomáha nášmu telu a nebolo by možne ju zameniť s púšťaním žilou.

Pijavica totiž to lieči tým, že do tela vstrekuje bioaktívne látky v počte takmer 150 druhov. Pri púšťaní žilou išlo len o odpustenie určitého množstva krvi. Keď sa tieto látky dostanú do tela spustia rôzne liečebné procesy.

O užitočnosti svedčia i zákony v niektorých krajinách, ktoré ich už stáročia zákonom chránia. Na svete existuje približne 600 druhov pijavíc, z nich sa v medicíne používajú len tri druhy. Tieto pijavičky sa dajú ľahko od iných rozlíšiť, na chrbte majú žlto-oranžové alebo zelené prúžky. Ostatné druhy pijavíc sú absolútne nevhodné pre medicínske účely. Lekárske pijavice sú na červenej listine a v prírode sa už takmer nevyskytujú. Dnes sa pijavice množia v zajatí v inštitúciách ako Bristol Zoo Gardens. Pijavice našli novú slávu v mikrochirurgii, kde lekári vyžadujú precíznosť pijavíc, odviesť upchaté cievy, zrazenú krv zo zranených miest. Plastickí chirurgovia sú zvlášť vďační pre prínos, ktorý robia pijavice pri ťažkých transplantáciách a rekonštrukčnej chirurgii.


Evidencia chráneného živočícha - Hirudo medicinalis

Následne pokyny a informácie sa tikajú každého držiteľa chráneného živočícha. Podrobne informácie nájdete na stránkach SIŽP. A osobne na regionálnych pobočkách Bratislava, Žilina, Banská Bystrica a Košice. (informácie na základe kontroly SIŽP u nás zo dňa 10.7.2018)

Povinnosti držiteľa exemplára:

Držiteľ exemplárov je povinný na požiadanie orgánu štátnej správy:

  1. preukázať svoju totožnosť dokladom totožnosti,
  2. predložiť evidenciu o exemplároch podľa zákona č.15/2005 Z.z.,
  3. umožniť mu vykonať podrobnú identifikáciu a označenie exemplára,
  4. preukázať spôsob nadobudnutia exemplára.

Držiteľ exemplárov je povinný uchovávať evidenciu o exemplároch, ktoré mal v držbe po dobu piatichrokov od vykonania posledného zápisu.

Podnikateľ, ktorý predáva exempláre, je povinný na vhodnom a trvale viditeľnom mieste prevádzkarne zverejniť:

  1. podmienky na chov a pestovanie ním predávaných živých exemplárov druhov uvedenýchv prílohách A až D Nariadenia Rady (ES) č. 338/97 v platnom znení.
  2. informácie o povinnostiach vyplývajúcich zo zákona č.15/2005 Z.z. alebo Nariadenia Rady (ES) č. 338/97 v platnom znení pre kupujúceho, ktoré sa vzťahujú na držbu kupovaného exemplára.

Táto povinnosť sa vzťahuje aj na predaj tovaru a poskytovanie služieb mimo prevádzkarne, na trhových miestach a burzách; za splnenie uvedených povinností na týchto miestach zodpovedá správca trhoviska alebo organizátor burzy.
https://www.sizp.sk/priroda/cites/rozmyslate-nad-kupou-zivocicha/povinnosti-drzitela-exemplara

Kniha chovu a držby exemplára:
Evidenciu v knihe chovu a držby vedie držiteľ živých exemplárov bezstavovcov, rýb a obojživelníkov, okrem exemplárov druhov, ktoré sú uvedené v prílohe č. 6. vyhlášky č.24/2003 Z.z.

Podľa §11 ods. 8 zákona držiteľ exemplárov živočíchov zapisuje do knihy chovu:

  1. meno, priezvisko a trvalý pobyt držiteľa exemplára, ak je držiteľom exemplára fyzická osoba, alebo názov, alebo obchodné meno, sídlo a miesto podnikania držiteľa exemplára, ak je držiteľom exemplára právnická osoba,
  2. novonadobudnuté exempláre živočíchov v deň ich nadobudnutia,
  3. každú zmenu v stave exemplárov živočíchov v deň zmeny s uvedením jej dátumu a hmotnosti alebo množstvo exemplárov živočíchov, ktorých sa zmena týka,
  4. vyradenie exemplárov v deň ich vyradenia z držby s uvedením dátumu, dôvodu, hmotnosti alebo množstvavyradených exemplárov, mena a priezviska, názvu alebo obchodného mena, trvalého pobytu, sídla alebo miesta podnikania nového držiteľa exemplára,
  5. dátum a hmotnosť alebo množstvo exemplárov živočíchov v deň úhynu, straty, úniku alebo odcudzenia,
  6. údaj o pôvode exemplára živočícha uvedený v §12 ods. 1, ak je známy,
  7. iný údaj o chove.

Okresný úrad overuje a potvrdzuje správnosť evidencie a pravdivosť údajov pečiatkou úradu, podpisom zodpovedného pracovníka s uvedením dátumu potvrdenia.
https://www.sizp.sk/priroda/cites/rozmyslate-nad-kupou-zivocicha/vedenie-evidencie/kniha-chovu

Vysvetlenie:

  1. Pijavica lekárska -Hirudo medicinalis -Hirudo verbena, sa nachádza v zozname CITES chránených živočíchov v kategórii ,,B". A teda podlieha povinnosti viesť evidenciu nadobudnutia a vyradenia z evidencie.
  2. Na tieto exempláre sa nevzťahuje povinnosť žiadať o evidenčne číslo na Štátnej ochrane prírody SR.
  3. Na tieto exempláre sa nevzťahuje povinnosť mať a vydávať Preukaz o pôvode. (na bezstavovce sa nevzťahuje) (stačí doklad o nadobudnutí) (bloček z pokladne, faktúra, darovacia listina, dedičné konanie) (https://www.sizp.sk/priroda/cites/rozmyslate-nad-kupou-zivocicha/preukazovanie-povodu-exemplara)
  4. Všetky informácie sú na základe zákona: č15 z roku 2005, paragraf 9,11 a 12, nariadenia 338/97 čl.8
  5. Pozor -Exemplár -znamená, každý kus živočícha, mláďatko aj dospelé vrátane kokónu. Exemplár znamená aj akýkoľvek preparát, výrobok, masť ..... s celým alebo časťou z Pijavice lekárskej. (od 1.januára 2019 dôjde k sprísneniu všetkých daných predpisov, preto je potrebné k tomuto pristúpiť vysoko dôkladne a svedomito a dať si všetky potrebne náležitosti do poriadku, postupne sa budú vykonávať kontroly u každého držiteľa)

Príklady:

Ako postupovať:

  • nemusíte sa nikde registrovať
  • založiť knihu držby exemplára, (excel u nás). Slúži len na potreby kontroly SIŽP nie ako sklad pre daňovú kontrolu alebo podklad pre účtovníka, nezapisuje sa suma
  • starostlivo zaznačiť dátum a od koho ste nadobudli exempláre, zaznačiť aj vlastnú spotrebu, darovanie či úhyn.
  • pri vyradení sa zapisuje celé meno a adresa kupujúceho, to sa nezapisuje ak sa pijavice po aplikácii likvidujú
  • raz za 12 mesiacov je potrebne ísť na miestny okresný úrad : Odbor starostlivosti o životne prostredie, Pracovník ochrany prírody a CITES, a dať si tuto knihu potvrdiť, ak ste to za posledných 12 mesiacov neurobili, spravte tak podľa možnosti čo najskôr
  • bližšie informácie u nás alebo na Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny
Hirudoterapia - Nitra
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky